Sağlıklı Fırın; glütensiz ve rafine şekersiz hizmet vermesinin dışında, doğanın döngüsüne ayak uydurarak ürün hazırlayan ve güvene dayalı üretim yapan yerel tedarikçiler ile çalışmayı ilke edinen, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri tanımamızı sağlayan, sağlıklı beslenme ile ilgili farkındalığı amaçlamaktadır.

 

GLÜTENSİZ VE RAFİNE ŞEKERSİZ HAKKINDA

Son zamanlarda oldukça sık söz edilen glüten nedir ? Glüten ; başta buğday olmak üzere tahıllarda bulunan bir protein grubuna verilen isimdir. Arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar içerisinde de bulunur. Glüten proteini insanoğlu tarafından sindirilebilir bir madde değildir. Bu nedenle de “toksik” olarak kabul edilmektedir . Günlük olarak belirli miktarlarda alınan glüten insanların çoğu için sağlık problemleri oluşturmaktadır. Glüten proteininin içinde bulunan toksik proteinler gliadin ve gluteinin isimli yapılardan oluşmaktadır.

Glüten içerikli tahılların insan beslenmesine girmesi, yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte, 10.000 yıl kadar önce gerçekleştiği ve glütenle ilişkili hastalıkların da glütene maruz kalınmasıyla başladığı kabul edilmektedir. Şu ana kadar glütenle ilgili teşhisi konulmuş tüm hastalıklar immün sistemle alakalıdı. Glüten İntoleransı alerjik bir hastalıkken, Çölyak ise otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalıklar dışında alerjik ya da otoimmün mekanizmaların dahil olmadığı glüten reaksiyonları da vardır.

 

Glütensiz Un Nedir ?

Sağlıklı Fırın’da kullanılan glütensiz unlar ; karabuğday unu, kinoa unu, nohut unu, keçiboynuzu unu, teff unu, glütensiz yulaf unu, badem unu gibi doğal hali ile gluten içermeyen ve paketlenme esnasında çapraz bulaşma riski taşımayan kontrollü ve onayı firmalardan tedarik edilmektedir. Sağlıklı Fırın’da ambalajlanmış glütensiz un karışımı kesinlikle kullanılmamaktadır. Nedeni ise; ambalajlanmış glütensiz un karışımı içeriği; nişasta ve asidik şekerden oluşmaktadır. Bu hazır karışımın içerisinde bulunan maddeler de ; bağırsak ve sindirim sistemimiz için olukça zarar arz eder. Sağlıklı Fırın’ın mutfağında yalnızca glutensiz ürün hazırlanmaktadır bu yüzden capraz bulaşma riski yoktur.

 

Rafine Şeker

Sağlıklı Fırın’da ürünleri tatlandırmak için doğal şeker kullanılmaktadır . Şeker, bitkilerden elde edilen önemli bir besin maddesidir. Ancak bu doğal besini daha fazla tüketmek adına fabrikasyon üretim ile şeker elde edilmeye başlanmıştır .Ve günümüzde kimyasal maddeler ile işlenen ve sentetk beyazlatıcılar kullanılarak elde edilen bir besin öğesi olmuştur. Bu sebeple biz rafine edilmiş ve şeker ve güvene dayalı olmayan doğal şeker kullanmamaktayız. Rafine şeker, aspartam içeren tatlandırıcılar, kimyasal işlem ile elde edilen früktoz, tabii olmayan bal ve pekmez kullanmıyoruz.

Peki ne kullanıyoruz?

Kendi hazırladığımız elma suyu, pekmez, hakiki bal, Hindistan cevizi şekeri, hurma, doğal meyve kurularının tozları, stevia bitkisi.