Ayten Sebzeci

 

 

Kurumsal iş hayatında iken, radikal bir kararla yeni bir yola ışık açarak,

Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik eğitimini tamamlayarak ‘şef‘ diplomasını aldı ve çok sayıda gastronomi projelerinde yer alarak sektöre hızlı bir giriş yaptı.

‘Herkesin doğuşunda ona bahşedilmiş bir mesleğin var olduğuna inanan Ayten Sebzeci, ‘şifalı ve lezzetli reçeteler yaratmak için doğduğunu söylüyor. Permakültür ve tarıma yakın ilgisi olan şef, gönüllü olarak bahçelerde çalışmış ve doğanın bize sundukları ile tanışma fırsatı bulmuş.

Çeşitli Avrupa ülkelerinde aldığı mutfak ve beslenme eğitimlerine ek olarak Uludağ Üniversitesi – Bütünsel Beslenme Koçluğu eğitimini tamamladı. Tüm bu bilgileri paylaşmak amacıyla 2015 yılında kurulan ‘Sağlıklı Fırın’ ilk etapta ön sipariş ile hizmet sunan bir beslenme atölyesi olarak kurulmuştur. Bugün ise; misafirlerini ağırlayan glutensiz ve rafine şekersiz menüye sahip, aynı zamanda ‘Sağlıklı Fırın’da kullanılan ürünlerinde satışının yapıldığı,belirli aralıklarla eğitim ve söyleşilerin düzenlendiği, doğa ile uyumlu olmaya özen göstererek hizmet veren bir fırın olarak faaliyetini sürdürmektedir.
Sağlıklı Fırın’ın bir diğer parçası ise;İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Deniz Sebzeci; alerjenik ve spesifik beslenme ürünlerinde tıbbi destek vermektedir.

Sağlıklı Fırın’da hazırlanan tüm reçeteler Dr. Deniz Sebzeci kontrolünde düzenlenmektedir.

Sağlıklı Fırın; Hafta İçi 08:00 – 19:00 | Cumartesi 08:00 – 19:00 saatlerinde hizmet vermektedir.