Sağlıklı ve doğal ürünler hazırlarken lezzetlerine de önem veriyoruz.

Sağlıklı Fırın’da özenle seçilmiş, doğru ve gercek hammadde kullanılarak hazırlanan, hem zengin ve besleyici değere sahip, hem de damak keyfinize hitap edecek, sağlıklı ve lezzetli ürünleri herkesin tadabilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Kendi mutfağımızda güvenle kullandığımız ürünleri ve daha fazlasını ise Organik Market kısmında sizlere sunuyoruz.

Glutensiz, şekersiz, diabetik, ketojenik, sağlıklı beslenme şekline göre hazırladığımız ürünler ile herhangi bir rahatsızlık ya da hassasiyetinize özen gösteriyoruz.

Ürünlerimizi imal ederken kullandığımız malzemelerin doğal olmasının dışında, yerel ve güvenilir üreticiden olmasına dikkat ediyoruz. Son yıllarda artan kanser, alerji, obezite ve kalp krizi vakaları gibi toplumun her kesimini etkileyen sağlık sorunları ile geleneksel beslenmenin terkedilmesi arasında ilişki olduğu bilindiğinden, kendi topraklarımızda yetişen gıdaları kullanmaya özen gösteriyoruz.

Sağlıklı ve doğal ürünler hazırlarken lezzetlerine de önem veriyoruz. Neredeyse çok az ambalajlı paket gıda kullanıyoruz. Ürünlerin içeriğinde kullanılan pekmezler Anadolu’da eski yöntemlerle bizler için üretiliyor. Yine ürünlerimizde Anadolu’da uzun yıllardır tüketilen  ve insan sağlığı için daha yararlı hale getirilmiş olan (tereyağı yapımı sırasında oluşan KAZEİN’in sütün içerinden arıtılmış hali)  sade yağ kullanıyoruz. Peynir ve  kuru baharatlar da yine Anadolu’da kendi seçtiğimiz tedarikçilerden sağlanıyor. Köylüye ve kendi topraklarımızda yetişen ürünlere önem verdiğimiz için, bu şekilde çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.

Öncelikli mottomuz; özel günlerde ya da kutlamalarda sağlıksız ürünler tüketmek zorunda olmadığımızın farkındalığını sağlamak. Glutensiz ve rafine şekersiz ama aynı zamanda lezzetli pastalar ile de özel günlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Beslenme şekline göre ürün imal etme konusunda hassas davranıyoruz.

Diabet, çölyak hastalığı, çesitli alerjiler hakkındaki tıbbi bilgileri Dahiliye uzmanı Dr. Deniz Sebzeci’nin bilgilerinden yararlanıyoruz. Çölyak hastalarının çapraz bulaşmayla bile ciddi rahatsızlık yasadıklarını bilerek, diabet hastalarının kuru meyvede bulunan şeker miktarına bile hassasiyet yasayacaklarını göz önünde bulundurarak ürünlerimizi özenle hazırlıyoruz.

Örneğin ; ketojenik diyet yapan, mevcut rahatsızlığı olan ya da sporcu olduğu için ketojenik beslenen kişilere göre üzün hazırlıyoruz bu yüzden standart rafine sekersiz ve glutensiz ürünlerin dışında spesifik ürünler de imal ediyoruz. Hiçbir rahatsızlığı olmayan, sağlıklı beslenen, günümüz yaşantısına göre az hareketin olduğu kişiler, beslenme konusunda hassas anneler ile; sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeyi tercih edebiliyor, yine uzman doktorumuz ile beraber kalori cetvelleri ile ürünleri hazırlıyoruz.

Biz Kimiz?

Kurumsal iş hayatında iken, radikal bir kararla yeni bir yola ışık açarak, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik eğitimini tamamlayarak ‘şef‘ diplomasını aldı ve çok sayıda gastronomi projelerinde yer alarak sektöre hızlı bir giriş yaptı.

‘Herkesin doğuşunda ona bahşedilmiş bir mesleğin var olduğuna inanan Ayten Sebzeci, ‘şifalı ve lezzetli reçeteler yaratmak için doğduğunu söylüyor. Permakültür ve tarıma yakın ilgisi olan şef, gönüllü olarak bahçelerde çalışmış ve doğanın bize sundukları ile tanışma fırsatı bulmuş.

Çeşitli Avrupa ülkelerinde aldığı mutfak ve beslenme eğitimlerine ek olarak Uludağ Üniversitesi – Bütünsel Beslenme Koçluğu eğitimini tamamladı. Tüm bu bilgileri paylaşmak amacıyla 2015 yılında kurulan ‘Sağlıklı Fırın’ ilk etapta ön sipariş ile hizmet sunan bir beslenme atölyesi olarak kurulmuştur. Bugün ise; misafirlerini ağırlayan glutensiz ve rafine şekersiz menüye sahip, aynı zamanda ‘Sağlıklı Fırın’da kullanılan ürünlerinde satışının yapıldığı, belirli aralıklarla eğitim ve söyleşilerin düzenlendiği, doğa ile uyumlu olmaya özen göstererek hizmet veren bir fırın olarak faaliyetini sürdürmektedir.
Sağlıklı Fırın’ın bir diğer parçası ise; İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Deniz Sebzeci; alerjenik ve spesifik beslenme ürünlerinde tıbbi destek vermektedir.

Sağlıklı Fırın’da hazırlanan tüm reçeteler Dr. Deniz Sebzeci kontrolünde düzenlenmektedir.

Amacımız

Sağlıklı Fırın; glütensiz ve rafine şekersiz hizmet vermesinin dışında, doğanın döngüsüne ayak uydurarak ürün hazırlayan ve güvene dayalı üretim yapan yerel tedarikçiler ile çalışmayı ilke edinen, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri tanımamızı sağlayan, sağlıklı beslenme ile ilgili farkındalığı amaçlamaktadır.

Glütensiz ve Rafine Şekersiz Hakkında

Son zamanlarda oldukça sık söz edilen glüten nedir ? Glüten ; başta buğday olmak üzere tahıllarda bulunan bir protein grubuna verilen isimdir. Arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar içerisinde de bulunur. Glüten proteini insanoğlu tarafından sindirilebilir bir madde değildir. Bu nedenle de “toksik” olarak kabul edilmektedir . Günlük olarak belirli miktarlarda alınan glüten insanların çoğu için sağlık problemleri oluşturmaktadır. Glüten proteininin içinde bulunan toksik proteinler gliadin ve gluteinin isimli yapılardan oluşmaktadır.

Glüten içerikli tahılların insan beslenmesine girmesi, yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte, 10.000 yıl kadar önce gerçekleştiği ve glütenle ilişkili hastalıkların da glütene maruz kalınmasıyla başladığı kabul edilmektedir. Şu ana kadar glütenle ilgili teşhisi konulmuş tüm hastalıklar immün sistemle alakalıdı. Glüten İntoleransı alerjik bir hastalıkken, Çölyak ise otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalıklar dışında alerjik ya da otoimmün mekanizmaların dahil olmadığı glüten reaksiyonları da vardır.

Glütensiz Un Nedir ?

Sağlıklı Fırın’da kullanılan glütensiz unlar ; karabuğday unu, kinoa unu, nohut unu, keçiboynuzu unu, teff unu, glütensiz yulaf unu, badem unu gibi doğal hali ile gluten içermeyen ve paketlenme esnasında çapraz bulaşma riski taşımayan kontrollü ve onayı firmalardan tedarik edilmektedir. Sağlıklı Fırın’da ambalajlanmış glütensiz un karışımı kesinlikle kullanılmamaktadır. Nedeni ise; ambalajlanmış glütensiz un karışımı içeriği; nişasta ve asidik şekerden oluşmaktadır. Bu hazır karışımın içerisinde bulunan maddeler de ; bağırsak ve sindirim sistemimiz için olukça zarar arz eder. Sağlıklı Fırın’ın mutfağında yalnızca glutensiz ürün hazırlanmaktadır bu yüzden capraz bulaşma riski yoktur.

Rafine Şeker

Sağlıklı Fırın’da ürünleri tatlandırmak için doğal şeker kullanılmaktadır . Şeker, bitkilerden elde edilen önemli bir besin maddesidir. Ancak bu doğal besini daha fazla tüketmek adına fabrikasyon üretim ile şeker elde edilmeye başlanmıştır .Ve günümüzde kimyasal maddeler ile işlenen ve sentetk beyazlatıcılar kullanılarak elde edilen bir besin öğesi olmuştur. Bu sebeple biz rafine edilmiş ve şeker ve güvene dayalı olmayan doğal şeker kullanmamaktayız. Rafine şeker, aspartam içeren tatlandırıcılar, kimyasal işlem ile elde edilen früktoz, tabii olmayan bal ve pekmez kullanmıyoruz.

Peki ne kullanıyoruz?

Kendi hazırladığımız elma suyu, pekmez, hakiki bal, Hindistan cevizi şekeri, hurma, doğal meyve kurularının tozları, stevia bitkisi.